Pencere Söve

Pencere Söveleri ve Söve Hakkında Herşey

 

 

Söve fiyatları metretül olarak hesaplanır. Sövelerin modellerine göre fiyatlarda değişkenlik göstermektedir.Söve fiyatları 3 TL dan  başlayan cazip modelleri de mevcuttur.Dünyanın tüm kabul görmüş mimarları Zaman içinde binaların dış yüzey kaplamalarında kullanılan estetik ve görünüm itibariyle söve çeşitleri denemişlerdir.. Mimar Sinan Bunun En güzel örneğidir Mimar Sinan gibi üstatların görünüm için dış mimaride söve ve payandaları taş olarak kullandığında yapıya hem estetik hem de güzellik katmaya çalışmışlardır.Binanızın dış cephesine ugulanan ve yalıtım özelliğine sahip , eps ve xps strafor malzemesinden yapılan üzeri reçine ile kaplanan ve her RENK,e boyanabilen sınırsız modeli olan bir dekorasyon ve Cephe Aksesuar malzemesidir. Söve ürünleri yüksek yoğunluktaki,beyaz renkli XPS (ekstrude polistren) den üretilmektedir.Ayrıca üzerinde akrilik esaslı özel bir sıva ile kaplanarak sertleştirilmiştir. Desenli modeller de mevcuttur. Aşağıdaki ürünlerden farklı olarak, projenize uygun istediğiniz ürünleri bulabilirsiniz

Günümüzde İnşaat sektörü geliştikçe söve uygulamaları bina estetiği açısından önem kazanmıştır.Dış cephesi restore edilen eski yapıların dışında ,yeni yapılarda da söve kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.Farklı söve çeşitleri ve söve modelleri binalara estetik katmaktadır. Değişik malzemelerden yapılan hazır söveler mimari açıdan son derece estetiktir ve hazır söve fiyatları ekonomiktir.Dış cephe uygulamalarında kullanılan söveler , dış ve iç köşeler ile kapı ve pencere kenarlarında ,detay uygulamalarında kullanılmak üzere fibre-cement plakalardan veya diğer yapı malzelerinden üretilmiş değişik ebatlarda yapı elemanlarıdır.Köşe uygulamalarında kullanılacak sövelerde bir kenar 45 derece pahlı olarak kesilebilmektedir.Böylece iyi bir köşe elemanı (söve) oluşturulmaktadır. Söve çeşitleri,söve modelleri ve hazır düz söveler binanın mimarisine göre özel olarak tasarlanmakta ve söve yapımı gerçekleşmektedir.

Söve Modelleri

Söve tasarımı ,söve imalatı ve söve montajı firmamız tarafından yapılmaktadır.Süsleme ve detay çözümlemelerde kullanılan kapı ve pencere söveleri değişik model ve ebatlarda üretilebilmektedir.Söve binalara dekoratif bir görünüm kazandırır.Dış cephelerde söve uygulaması yapılırken yağmurla birlikte kendini yıkama özelliği olan özel boyalar kullanıldığı zaman ,sövelerin zaman içinde kirlenmesi önlenmiş olur.Pencere etraflarında daha sık kullanılan söveler zeminden daha yüksek bir boyut verirler.Söveler, kilit taşları,taçlar,kat silmeleri, sütunlar yapıların dış cephesinde değişik yerlerde süsleme elemanı olarak kullanılmaktadır. Söve uygulaması iyi yapıldığı takdirde yapı ömrüne eş değer ömre sahip olmaktadır
kat silme söve

 

Söve Nedir?

Söve hem dekorasyon hem yalıtım özelliğine sahip, eps ve xps strafor gibi malzemelerden yapılan üzeri reçine ile kaplanan ve her renge boyanabilen, sınırsız modelli bir dekorasyon ve cephe aksesuar malzemesidir. Söve eps bloğunun kesilerek üzerine akrilik esaslı sıvanın kaplanmasından üretilir. Söve oldukça estetik bir görünüm sağlar.

Söve dekoratif cephe elemanları bina cephelerinde estetik çözümler sunmaktadır.

Söve dekoratif cephe elemanları, aynı zamanda bir ısı yalıtım malzemesi olan EPS üzerinde dayanıklı bir akrilk kaplamadan oluşmaktadır.

Söve ürünlerinde kullanılan EPS Expanded Polystyrene  Genleştirilmiş Polistiren B1 sınıfı, yeterince dinlendirilmiş ve yüksek yoğunluklu malzemeden seçilmektedir. Söve dekoratif cephe elemanlarının üzerinde uzun ömürlü kullanım için, yüksek kaliteli ve kalın bir akrilik kaplama bulunmaktadır.

Söve üzerindeki yüksek kaliteli akrilik kaplama sayesinde iklim koşullarına dayanıklıdır. Bünyesine su almaz, bakteri üretmez ve çürümez.

Söve cephe elemanları, hafif ürünler olduğundan binadaki detaylara çok kolay uygulanır. Bu sayede her türlü dekoratif çözümü elde etmek mümkündür.

Söve cephe elamanları kullanıcıları için birçok dekoratif alternatif de sunulmaktadır.

Değişik kalınlık ve genişlikte malzemeler Söve serileri arasında yer almaktadır. Bunun yanında kullanıcıların özel isteklerine göre arzu ettikleri çeşitler de en kısa zamanda Söve kalitesinde temin edilebilir.

söve pencere sövesi modelleri

İzolasyon amacı sağlayan Yalı baskısı (siding), söve mantolama, fugalı Bina Cephe Mantolama ve Kat silmesi Modelleri ve sadece süslemede kullanılan kapı pencere söveleri ve deniz modelleri gibi yüksek estetik ürünü söveler olarak iki çeşittir.

Söve fiyatı çeşitlerine göre Bina Dış Cephe Mantolama ürünlerinden biraz daha pahalı olabilmektedir. Fakat iyi bir söve ürünü binanızın estetik görünümünü de artırdığı için binanıza değer katacaktır. Söve binalarınıza estetik bir güzellik sunmanın yanı sıra ısı, ses gibi dış etkenlere karşı yüksek dayanımlı bir izolasyon malzemesidir.

Söve firmaları tarafından Pencere etraflarında sövelerin altına veya mermerin altına denizlik uygulaması yapılabilir veya sövelerin üst kısmına taç uygulaması yapılabilir. Özellikle pencere etraflarında kullanılan söveler zeminden daha yüksek bir boyut verirler.

 Söve Sistemleri

 

Söve  Montajı Nasıl Yapılır ?

 • Fugalı Mantolama

  01) Uygulama için gerekli olan el aletleri testere, gönye, poliüretan yapıştırıcı, fırça, ıspartula, çekiç, çivi, zımpara, metre, polistiren levha, yapıştırma harcı.

 • Söve Profilleri

  Uygulama yapılacak yüzeyden ölçü alınır ve gönye payı hesaplanır. Belirlenen model üzerinden gönye yardımı ile 45º'lik açı ile verilecek çekilde söve uçları belirlenir.

 • Söve Profili

  45º'lik açı ile belirlenen kısımlar testere yardımıyla gönye kesilir.

 • Fugalı Mantolama

  Daha önce homojen bir şekilde hazırlanan polistren levha yapıştırıcı harcı söve arka yüzeyine spatula yardımıyla sürülür.

 • Neden Fuga Profili

  Gönye kesilip arkasına yapıştırıcı sürülen söve yerine yapıştırılır.

 

Yapıların dış cephe süslemelerinde kullanılan söveler standart 2 m.tül halinde üretilmektedir. Mantolama TK firması tarafından imal edilen sövelerde yüksek yoğunluklu (Eps) malzeme kullanılmaktadır.

Genleştirilmiş Polistren Sert Köpük Polistrenden elde edilen köpük halindeki termoplasttik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir.

EPS üretiminde ozon tabakasına zarar veren cfc  ve türevi gazlar bulunmaz. Ayrıca sövelerde kullanılan EPS’nin üretim teknolojisinde su buharı ve pentan gazı kullanılır.

Firmamız tarafından üretimi yapılan söveler doğa ve insan sağlığına zarar vermez. Sıva ve EPS’nin uyumu mükemmeldir. Mevsim koşullarına dayanıklıdır. Ayrıca havada oluşabilecek asitlenmelere karşı dayanıklıdır.Söve Sistemlerinin Günümüzdeki Fiyatları İse İstenilen Malzemeye Ve Modellemeye Göre Fiyat Farklılıkları Gösterebilir.Söve Yaptırarak Binalarınızda Şık bir Görüntü Sağlayarak Binalarınızın Görünüm Estetiğini Zenginleştirmiş Ve Çevremizdeki Yapılardan Farklı  Göze Hitap Eden Yapılarda Yaşama Keyfini 4 Mevsim Sıcak - Serin Şekilde Yapılarımıza Katkı Sağlamış oluruz.

 

 
Dış Cephe Söve Kaplamaları Uygulama Talimatı
Eski cephelerde;
 
Söve Uygulaması
Uygulama için gerekli olan malzemeler; Testere, gönye, fırça, spatula, çekiç, çivi, zımpara, metre, Mantolama Isı Yalıtım Yapıştırıcısı, Mantolama Elastik Elyaflı Sıva. Uygulama yapılacak yüzeyler ölçü alınarak belirlenir. Gönye payları hesap edilir. Projeye uygun bir şekilde model çıkartılır ve gönye yardımıyla 45ºlik açı verilecek şekilde söve uçları belirlenir.
Dış veya iç gönye durumuna göre testere yardımıyla gönye kesilir. Daha önce homojen biçimde hazırlanan Mantolama ısı yalıtım yapıştırıcısı söve arka yüzeyine spatula yardımıyla sürülür.
Söve projesine uygun bir şekilde yapıştırılır. Pencere üst ve yan kenar söveleri oluşturulur.
Yapıştırılan söve çivi vasıtasıyla uygun bölgelerden sabitlenir ve böylece söveler hem mekanik hemde kimyasal yolla zemine monte edilmiş olur.Çiviyle sabitlenen yerler Mantolama elastik sıva ile doldurulur.
Taşan yapıştırıcılar tasfiye edilir.Mantolama elastik sıva ile ek yerleri düzeltilir.Tamir edilen bölgelerde oluşacak girintiler ve pürüzler fırça yardımıyla Mantolama elastik sıva inceltilerek sürülür.Kuruduktan sonra zımpara yardımıyla çıkıntılar tasfiye edilir.Böylece söve uygulaması tamamlanmış olur.
 
Denizlik Uygulaması
Pencere yan ve üst bölgelerin söve uygulamaları tamamlandıktan sonra denizlik modellerinin hazırlanması işlemine geçilir.Denizlik kenarlarının düz bir görüntüden kurtulması için içe ve dışa gönyeli kesimlerle modelin devamlılığı sağlanır.

Önce denizlik profiline 45ºlik açı verecek şekilde ön uçtan arkaya doğru gönye alınarak kesim yapılır.

Daha sonra gönyelenmiş denizlik modeli yine düz bir şekilde kesilir, bu kez ön uçtan arkaya 45ºlik açıyla ikinci kez kesilir.
Orta kesimde elde edilen parça denizlik modelinin uç kısmına kapatılır ve modelimizin dönüşlerdede devamlılığı sağlanmış olur.

 

Detaylı blgi ve sorularınız için bizimle iletişime geçiniz.


Etiketler : söve , söve nedir , söve nasıl uygulanır , dış cephe söve , söve mantolama , söve bayi , söve fiyatları , pencere söve , söve nerelere uygulanır , söve figür yapı