Dübelli ve Dübelsiz Mantolama

 

DÜBELLİ MANTOLAMA

Mantolama işleminde Isı yalıtım Levhasının yapıştırılmasından sonra metre kareye en az yedi adet gelecek şekilde dübelleme yapılır.Paraşüt dübel diye isimlendirilen geniş başlı bu dübel plakanın montesinde çok önemlidir.Sayı kadar kullanılan dübel kalitesi, matkap ucu ve dübel uyumu da önemlidir,en önemlisi dübelleme tekniğine uyulmasıdır.Burada dübelin sağlamlığı kadar miktarı ve yeri de önemlidir.

Başlangıç ve bitiş noktaları,duvar kenarları ile pencere kapı kenarlarının paça dikişi şeklinde sıralı ve sık olarak dübellenmesi gerekir.Yukarıdaki tablo değişik kombinanizasyonlar şeklinde örneklerdir,bu konuda fikir vericidir.Bu ayrıntılara uyulması durumunda bazı yerlerde yedi denilen metre karaeye düşen dübel miktarı yükselebilir,on adedi bulabilir, hatta artabilir.   

 

 

 

DÜBELSİZ MANTOLAMA

ECLECTIA NEOPOR/EPS plakalarının, gaz beton plakaların ahşap, beton, metal yüzeylere dubel, civata vb. gibi aparatlara gerek olmaksızın montajını sağlayan yüksek yapışma özelliğine sahip çimento, kum içermeyen üstün özellikli yapıştırıcıdır.

UYGULAMA ALANLARI

Her tür beton, ahşap, metal, gaz beton, alçıpan, betopan, seramik, suni ve doğal taş, cam mozaik ve mermer yüzeylerde yapıştırma ve montaj amacı ile kullanılır.

 

 

UYGULAMA TALİMATI
Yüzeylerde küf ve yosunlanma var ise fungusit malzemelerle yok edilmelidir. Yüzeyde kalkmış boyalar varsa kazınmalı,  sağlam zemine ulaşılmalıdır. Temizliği yapılmış yüzeye m2'de 0.15 - 0.25 kg esası ile ISOFIX® Dış Cephe Astarı uygulanmalıdır. Polistren plakaların yapıştırılmasında noktalama yapılarak darbe uygulamadan yüzeye yapıştırılır. Uygulama yapılacak metal yüzeylerin temiz ve yağsız olması gerekmektedir.Yüzeyi kaplı ağır sövelerin montajında yapıştırma sıvası yüzeye noktalama şeklinde uygulanır. Ancak ağırlıktan dolayı aşağıya kayma olmasını engellemek için 20ºC'de 10 dakika beklendikten sonra yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Sıcaklığın artması ile bekleme süresi kısalır, azalması ile artar. Tatbikat uzunlukları tercihe bağlı olarak çelik perdah malası kullanılır. Tatbikat sonrası aletlerin temizliğinde su kullanılır, çıkmayan kısımlar tiner ile temizlenir.


KURUMA SÜRESİ

20 ºC'de uygulama 2-3 mm kalınlıkta 2 saat,

TÜKETİM

1 m2'de 0.50 - 0.75 kg/m2 sarfiyatı vardır.


Etiketler : dübelli mantolama , dübel , dubel , mantolama , ısı yalıtım , mantolama nasıl yapılır , mantolama uygulama , dubelli mantolama , dübelsiz mantolama ,